Kolejnym ważnym celem działań terapeutycznych jest poprawa funkcjonowania osób z zaburzeniami psychicznymi w zakresie relacji interpersonalnych oraz zachowań i reakcji w sytuacjach konfliktowych, trudnych i stresujących. Treningi te pomagają poznawać różnice indywidualne w sposobie reagowania na różne bodźce, poznawać emocje i rozumieć je. Uczestnicy zajęć uczą się odnajdywania źródła ich powstawania, panowania nad nimi i konstruktywnego, dostosowanego do sytuacji reagowania.
Trening komunikacji kształtuje umiejętności właściwego wyrażania siebie z zachowaniem odrębności, prywatności i szacunku wobec siebie i innych. Zajęcia te poprzez ćwiczenia w grupie poszerzają zakres dotychczasowych umiejętności uczestników ukazując różne formy komunikowania się, co w znacznym stopniu zostało zubożone przez chorobę.
Trening rozwiązywania problemów pozwala uczestnikom omawiać trudne, problemowe sytuacje dnia codziennego jak i te bardziej kryzysowe. W atmosferze zrozumienia uczestnicy dzielą się przeżyciami z podobnych sytuacji, co ułatwia znalezienie rozwiązania, daje poczucie akceptacji, przynosi ulgę, pozwala optymistycznie spojrzeć na przyszłość i zwiększa poczucie własnej wartości.
Grupa wsparcia pokazuje uczestnikom jak różne wydarzenia wpływają na nas, jak należy rozumieć różne sytuacje dnia codziennego i co nasze reakcje powodują w innych osobach. Uczą jaką siłę mają emocje w konfliktowych sytuacjach i jak konstruktywnie je rozładowywać bez negatywnego wpływu na otoczenie.
Trening umiejętności społecznych pomaga w nabyciu uczestnikom szerokiego wachlarza umiejętności przydatnych w kontaktach społecznych. Zajęcia doskonalą m.in. poznanie samego siebie, dostrzeganie potrzeb, właściwe patrzenie na różnice w poglądach, bycie dobrym obserwatorem, mówienie w sposób rzeczowy, okazywanie szacunku drugiej osobie, unikanie ocen, krytyki oraz nabywanie umiejętności przyznawania się do błędu. Kształtują postawę asertywną, zwiększają motywację.